20 Yaş Dişleri Neden Çekilmelidir

Sağlık

20 Yaş Dişleri Neden Çekilmelidir?

Ağız ve diş sağlığının en önemli uygulamaları arasında diş çekimi de yer alır. Diş çekimi genel olarak farklı sebeplere dayalı tedavilere eşlik eden uygulamalardır. Söz konusu sebeplere bağlı olarak diş hekiminin ayakta lokal anestezi ile veya genel anestezi altında cerrahi operasyonlar eşliğinde yapılması mümkündür. Bu noktada genel diş hekimliği uygulamaları arasında yapılan dış çekimleri ağız ve çene cerrahları tarafından da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra her iki hekimin eşlik ettiği kombine operasyonlar da olası uygulamalar arasında yer almaktadır. Diş çekimi ile ilgili olarak en çok korkulan konulardan bir tanesi 20 yaş dişleridir. 20 yaş dişlerinin çekimi ile ilgili Antalya diş hekimi hizmetleri gerekli desteği sağlamaktadır.

20 yaş dişleri her insanda farklı bir yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda 18 yaş öncesine kadar bütün 20 yaş dişleri gelmektedir. Bazı insanlarda ise 40 yaşına gelinmesine rağmen 20 yaş dişleri hala çıkmamıştır. Söz konusu dişlerin 4 adet olduğu, her iki çenede diş sıralarının baş ve uç kısımlarında olduğu bilinmektedir. Ancak çene ve diş yapısına bağlı olarak 20 yaş dişlerinin daha farklı noktalardan da çıktığı görülmektedir. 20 yaş dişleri ile ilgili olarak en çok sorulan soru neden çekildikleridir. Genel itibariyle 20 yaş dişlerinin ortaya çıkması ağızdaki genel yapıyı kökünden etkilemektedir. Bu anlamda söz konusu etkileri ortadan kaldırmak, etkin olmayan bu dişlerin iltihaplanmayı ortaya çıkarmasına engel olmak için çekim yapılır.

20 yaş dişleri bazı durumlarda ağızda yer alan eksik dişlerin yerini tutabilmektedir. Ancak bu dişlerin daha geniş ve kısa yapılı olmaları ömürlerinin de kısa olmasına sebebiyet verir. Çekilmeyen 20 yaş dişlerinin ağrı ya da diş yapısının ve sırasının bozulmasına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu sebeple düzgün olan dişler şeklen bozulmaktadır. Diğer taraftan dişlerin birbiri üzerine binmesi diş etinde de hareketliliğe sebep olmaktadır. Çeşitli noktalarda sıkışma ve gevşeme oluşu diş eti iltihabını olası hale getirmektedir. Bütün bunların yanı sıra diş köklerinin de manipüle edilmesi yeni 20 yaş dişleri ile ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple 20 yaş dişleri diş doktoru Antalya ile en doğru şekilde değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın