İngilizce Çeviri Yaparken Unutulmaması Gerekenler

Moda ve Yaşam

İngilizce Çeviri Yaparken Unutulmaması Gerekenler

İngilizce çeviri işi büyük bir özveri gerektirir. Bu nedenle İngilizce tercüme esnasında çeşitli detayları bilmek önemlidir. İngilizceyi iyi bilmek, özellikle anadilimizden İngilizceye çeviri yaparken iyi çeviri yapmayı bilmek anlamına gelmez. Çeviri sırasında dikkat edilmesi gerekenleri inceleyelim.

Metnin Tamamını Okuyun ve Konuyu Anlayın

Herhangi bir metinde Türkçeden İngilizce çeviri yapmadan önce, ne kadar uzun olursa olsun metnin tamamını okumanız önemlidir. Bu, yazarın konusunu ve üslubunu tanımanıza yardımcı olacaktır. Bu aşamada aklınıza gelen fikirleri, anlamadığınız şeyleri ve yazarın üslubunu not almanız gerekir. İyi bir çeviri yapmak için sadece ne söylendiği değil, nasıl söylendiği de önemlidir. Bu, çeşitli olasılıklarla karşılaşmanızı sağlayacak ve metnin tamamını okumak, nüansları daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

İyi Araçlar Kullanın

İngilizce tercüme esnasında iyi araçlar kullanmanız şart. Yazarın niyetini zaten anladıysanız, büyük bir adım atmışsınız demektir. Şimdi doğru kelimeyi seçme zamanı. Söylediğimiz gibi, İngilizce size seçeneklerinizi bilmeniz gereken birden fazla olası çeviri sunacaktır. Bunun için iki dilli, tek dilli, teknik ve genel iyi sözlüklere başvurmak en iyisidir. Özellikle şüpheleriniz varsa birkaç kaynağı kontrol etmek iyidir, ancak muhakemenizi ve sezginizi takip etmek de önemlidir.

Kelimeleri Değil Anlamları Tercüme Edin

Sözlüklere baktığınızda hâlâ ikna olmadıysanız, İngilizceye yapılan en tuhaf ve komik çevirilerin bazılarının makine çevirmenlerinden geldiğini ve bunun nedeninin kelimenin tam anlamıyla, kelimesi kelimesine çeviri olduğunu unutmayın. Bu yüzden de kelimeler yerine anlamı tercüme etmeye odaklanın.

Orijinal Metne Sadık Kalın

Açık görünebilir, ama öyle değil: üslup, yazarın anlam yaratma yollarından bir diğeridir. Daha önce de söylediğimiz gibi, okuma aşamasında yazarın günlük konuşma dili, kalıplaşmış sözler veya abartılı sözler kullanıp kullanmadığını ve ayrıca resmi, açık, zarif bir üslup kullanıp kullanmadığını yazmalısınız.

Bir cevap yazın