Kanal Tedavisi Nedir? Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Sağlık

Ciddi şekilde çürüyen ya da enfekte olan bir dişi onarmak ve kurtarmak için kullanılan tedavi yöntemi kanal tedavisi olmaktadır. Kanal tedavisi işlemi sırasında sinir ve dişin özü alınır daha sonra dişin iç kısmı temizlenir ve doldurulur. Kanal tedavisine erken başlamak, dişi kurtarmak açısından oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Ağrıyan dişin uzun süre ihmal edilmesi halinde diğer dişlerin dokularına enfeksiyon yayılır ve hem de diş kaybına neden olmaktadır. Kanal tedavisi diş çekilmesini önlemede ve dişin özünü yani pulpa tabakasını temizlemeye fayda sağlayan bir işlem olmaktadır. Kanal tedavisi işlemleri Pendik diş hastanesi aracılığı ile yapılan diş tedavileri arasında yer almaktadır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

 Kanal tedavisi dişte oluşan hasara bağlı olarak tek seans ya da iki seans ve daha fazla süren bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kanal tedavisi Pendik diş hastanesi diş hekimi ya da endodontist tarafından yapılan oldukça önemli ve faydalı bir tedavi yöntemi olmaktadır. Kanal tedavisindeki ilk adım kök kanalının şeklini görmek adına çekilen röntgen filmi olmaktadır. Böylelikle diş kemiğinde herhangi enfeksiyon olup olmadığı görülmektedir. Daha sonra kanal tedavisi yapılacak bölge uyuşturulur ve böylelikle hasta hiçbir şekilde acı hissetmez. Daha sonra enfeksiyon oluşan bölgeye delik açılır ve enfeksiyon ile bakteriler bu delik sayesinde dişten uzaklaştırılmaktadır. Bu işlem sonrasında kanal genişletilir sinirler alınır böylelikle hasta hiçbir şekilde acı hissetmez.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur mu?

 Kanal tedavisi ağrıyı gidermek ve dişi kurtarmak için yapılan bir tedavidir. Özellikle işlem yapılmadan önce ağrı ya da enfeksiyon varsa diş bu nedene bağlı olarak birkaç gün hassasiyet hissedebilir. Ancak çoğu hasta kanal tedavisi yaptırdıktan bir gün sonra normal yaşantısına devam eder ve ağrı şikayeti mevcut olmaz. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra en az iki saat bir şey yiyip içmekten uzak durulması gerektiği gibi birkaç gün diş üzerinde baskı yapacak şekilde yemek yemekten de uzak durulması dişin daha iyileşmesi ve sağlıklı hale gelmesi için Pendik diş hastanesi doktorları tarafından tavsiye edilen konular arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın