Konut Kredisi Ile Ev Almak Mümkün

Ekonomi

Konut Kredisi ile Ev Almak Mümkün

Konut kredisi hayalinizdeki eve daha kolay sahip olmanız için size maddi desteği sağlayan bir kredi türüdür. Fakat burada anlaşılması gereken en önemli kısım, konut kredisinin evin kalan diğer değerinin tamamı karşılamamasıdır. Bankalardan destek almak istediğiniz ev kredisi, sahip olmak istediğiniz konut değerinin en fazla %80 kısmını karşılamaktadır. Bu konu 2020 mart ayında 500,00 TL miktarı ile, konutlar için %90 oranı ile güncellenmiştir.

Evin değeri ve sınıfı, ev miktarının yüzde kaçının kredi olarak alabilme imkânınız konusunda belirleyici olabiliyor. Konut kredisi hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu ise bankaların, verdikleri kredinin geri ödenmesinde bir sıkıntının olması karşısında borcunuz bitene kadar evi ipotekli olarak tutmalarıdır. Bankaya olan konut kredi borcunuzun bitmesi durumunda evinizin üzerinden ipotek kaldırılmaktadır. Sizlerde gelecek kaygısı yaşıyorsanız ve bu durumu önemli ölçüde azaltmak istiyorsanız bankalardan ev kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Fakat bu konut kredisi için belli başlı şartların bulunması gerekmektedir.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi ile satın almak istediğiniz eve tahmin ettiğinizden daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Size maddi desteği sağlayacak olan bu konut kredisini alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Aşağıda bulunan şartlara uyumu ile ilgili konut kredisi alabilme hakkına bütün bireyler sahiptir.

  • Üst sınır 70 yaş olarak kabul edilen şartın kredi çekebilmesi için 18 yaşını doldurması gerekmektedir.
  • Bankadan istenilen belgelerin eksiksiz olarak sunulması durumunda, krediye uygun olup olmadığınız incelenir ve size yanıt verilmesi sağlanır.
  • Konut kredisi talebinizin olumlu veya olumsuz dönüşü, kredi notunuzla da etkilenmektedir.
  • Ev gelirinizin, günlük harcamaları baz alınarak, aylık olarak ev kredisini ödeyebilecek durumda olması beklenmektedir.
  • Konur kredisi için bireysel şartlar değil, satın alacağınız evin iskanının olması da gereklidir. Eğer konutun inşası tamamlanmamışsa en az %80 kısmının tamamlanması gerekmektedir. Aksi halde bankadan konut kredisi çekmeniz mümkün değildir.
  • Bankanın kredi onayı verebilmesi için, başvuru sonrasında hazırlanan ekspertiz raporu direkt olarak ilişkilidir. Konut kredisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için https://www.finanskredisi.com/ sayfasına göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın