Koşu Yapmaya Nasıl Başlamalıyım

Spor

Koşu Yapmaya Nasıl Başlamalıyım?

Koşmak, formda kalmanın, daha iyi hissetmenin ve hatta diğer koşucularla yeni ilişkiler kurmanın harika bir yoludur. Yeni bir koşu alışkanlığına başlamak için tek gereken rahat bir çift ayakkabı ve kendi hızınızda az ya da çok hareket etmeye istekli olmaktır. Motivasyonunuzu yüksek tutabilmek için ilk olarak kendinize bir hedef seçebilirsiniz. Bu hedeflerden en iyi olanı kendinize bir koşu yarışı bulmak ve buna kaydınızı yaptırmak olabilir. Sabit bir yarış tarihi, odaklanmanıza ve düzenli bir koşu programında kalmanıza yardımcı olacaktır. Yeni başlayan biri olarak herhangi bir yarışı koşabilmek için yeterli zamanı ayırabilirsiniz.

Koşuyu yaparken muhtemelen ilk olarak ve en doğal şekliyle topuklarınız zemine basacaktır. Bu bir problem değildir. İlk olarak parmak uçlarını zemine vurmak da aynı şekilde iyi bir performans sağlayacaktır. Bunların hangisinin doğru olduğunu bulabilmek için doğal adımlarınızı kullanın. Alışkın olduğunuz stil en hızlı ve sağlıklı olanıdır.

Koş – Yürü Yöntemi

Bu metod, koşuya yeni başlayanlar ve yarış sürelerini iyileştirmek isteyenler için iyi bir yoldur. Teknik olarak yorulduğunuz zaman değil, mola vereceğiniz zaman koşudan yürüyüşe gelmeniz gerekiyor. Bu sayede yaralanma riskiniz azalır ve uzun mesafe koşularında kaslara düzenli olarak bir iyileşme süreci tanırsınız.

Tüm bunların yanında kendinize bir eğitim planı hazırlayarak, ayrıntılı şekilde antrenmanınızı temel bir formüle oturtabilirsiniz.

  • Haftada üç gün antrenman yapabilirsiniz.
  • Haftada iki gün 20 ila 30 dakika koşun veya hem koşun hem de yürüyün
  • Hafta sonu vaktiniz olması halinde daha uzun bir koşu yapmayı tercih edebilirsiniz.
  • Kendinize haftanın en az bir günü kaslarınızın dinlenmesi için izin verebilirsiniz.

Koşarken ihtiyacınız olan şeyler; iyi bir koşu ayakkanısı, harekete geçiren müzik listesi, ayaklarınızı terletmeyen çoraplar, zamanlamayı takip edebilmeniz için saat veya telefon cihazları ve sizi motive edecek doğru koşu eğitmeni olabilir. Koşuya başlamaya karar vermeniz ve kendinizi bu alanda motive etmeniz için size yol gösterecek bir destekçi arıyorsanız, Burak Kulaksız ile iletişime geçebilirsiniz. Burak Kulaksız, aradığınız özel egzersiz eğitmenlik hizmeti ile size çıktığınız bu yolda sonuna kadar destek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.