Marküteri Parkelerin Şekilleri Ve Kullanıldığı Alanlar

Genel Kültür

Marküteri sanatı çeşitli renklerdeki ahşap kaplamaların kesilip birbirlerinin içine geçirilerek yerleştirilmesi işlemine denir. Hiçbir şekilde boya kullanılmadan sadece ağaçların doğal renkleri ile gerçekleştirilen bir oyma sanatına denir. Zemin parkeler üzerine yapılan marküteri parke de bahsedilen marküteri sanatından esinlenerek yapılmış olan bir parke çeşididir. Günümüzde marküteri parkelerin kullanımı oldukça yaygındır. Bundan dolayı bu parke çeşidini hemen hemen her mekânda görmek mümkündür.

 Marker Parke Üretiminde Kullanılan Ağaç Çeşitleri

 Bordür, karo ve göbek tarzında ki malzemelerin tümü marküteri olarak kabul edilir. Kullanım alanları değişik olmakla birlikte zeminin durumuna ve mekan kullanımının amacına göre marküteri parke tasarımları da değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bordürler doussie, sapelli meşe, merbau, akçaağaç, dişbudak, wenge ve benzeri farklı çeşitlerden ağaçlardan üretimde kullanılması ile geometrik ya da organik desenler olarak iç mekâna uygulanır.

 Marküteri Parkelerin Şekilleri ve Kullanıldığı Alanlar

 Marküteri şekiller, karo parkelere marküteri tekniğiyle çalışılmış, geometrik ya da bitkisel desenli motif çeşitlerinin olabileceği gibi bitki veya hayvan motiflerinin de kullanılabilmesi mümkündür. Her mekana uyum sağlayabilen marküteri parke çeşidinin sık kullanıldığı alanlar; yemek odası, oturma odası ya da yatak odası gibi evlerin en çok kullanılan alanlarının dekorasyonunda uygulanabilecek çiçek, tüy yaprak ve benzeri motifler odaların görünüşüne estetik bir görsellik katar. Çocuk odalarında uygulanabilecek motifler arasında yunus, çiçek, denizatı ve benzeri çizimlerin kullanılması, çocukların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır.

 Marküteri Parkelerin Üretim Süreci

 Günümüzde marküteri parkeleri özelikle evler içerisinde yoğun bir kullanım imkanına sahiptir. Evin her odasına uyum sağlayabilen bu parkelerin popülerliği oldukça yüksektir. Marküteri parkeler evlerin dışında; iş yerlerinde, ahşabın ön planda olması gereken projelerde, mimarların yaptığı tasarımlarda kısacası ahşabın niteliklerini vurgulayabilen her mekanda kullanmak mümkündür.

 Günümüzde yüksek teknolojinin mevcut olması ile birlikte marküteri parke çeşitlerinde çok sayıda model ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda marküteri parke tasarımları en son teknolojinin kullanılarak lazer kesim makineleri vasıtası ile kesilir ve birer birer birleştirilerek oluşturulur. Özellikle son dönemlerde yüksek popülarite kazanan marküteri parkeler, evlerin görselliğini daha iyi bir seviyeye taşımak amacı ile kullanılır.

Bir cevap yazın