Meşale Dehşeti Herkesi Korkuttu

Spor

Meşale Dehşeti Herkesi Korkuttu

Amatör maçta yaşanan meşale dehşeti herkesi korkuttu. Zonguldak’ta gerçekleşen olayda, amatör bir maç esnasında kimliği henüz belirlenememiş kişiler tarafından meşale dehşeti yaşandı. Deplasman tribününe atılan meşaleler sonucunda taraftarlar ne yapacağını bilemedi ve yanmaktan kurtulmak için etrafta kaçacak yer aradılar. Süper Amatör Ligi’nin 14. Hafta maçlarından biri olan Kilimli Belediyespor ve Alaplı Belediyespor karşı karşıya geldi. Maçın ilk yarısı Kilimli Belediyespor’un 1-0 üstünlüğü ile biterken bir anda ev sahibi taraftarlar deplasman tribününe yöneldi ve meşale yağdırdı. Bu olayın ardından deplasman tribününde bulunan taraftarlar da yanmamak için etrafa kaçıştılar. Polisin olaya müdahalesi ile birlikte tribünler kontrol altına alındı. Taraftarlar sakin bir şekilde maçı izlemeye devam ettiler.

İzmir’de gerçekleşen Göztepe – Altay maçında istenmeyen çok kötü olaylar yaşanmıştı ve spor kamuoyu yaşanan bu olayları ayıpladı ve bir daha olmaması için yetkililerden bütün önlemleri almasını istedi. Benzer bir durumun amatör maçlarda yaşanmaya başlaması yetkilileri düşündürüyor. Özellikler dört büyüklerin maçlarında deplasman tribünlerinde de ev sahibi taraftarlar yer alıyor. Bu durum kutuplaşmanın hangi seviyeye geldiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Yorumcuların, bu konunun hızlı bir şekilde normalleşmesi ve taraftarların birlikte maç izleyebilir hale getirilmesi gerektiğini belirtti. Bu konuda kulüplere çok büyük iş düştüğünü belirten yorumcuların olası barışın öncelikle yöneticiler arasında yaşanması gerektiğini düşünüyor. Bazı yorumcular ise yöneticiler arasındaki büyük çekişmenin tribünlerdeki barışın önündeki en büyük engel olarak değerlendiriyor.

Avrupa’da Tribünler Genel Anlamı İle Sakin

Yunanistan’ın haricinde çoğu Avrupa maçı olaysız geçiyor. Avrupa’da tribünler genel anlamı ile sakin olurken futbolcu ve yöneticiler de rakiplerine çok daha fazla saygı gösteriyor. Bu yaklaşım sayesinde Avrupa’da yaşanan tribün olayları yıllar önce engellenmiş durumda. İngiltere’de birçok taraftar maçı yanyana izliyor. Sadece bazı derbi maçlarında zaman zaman sokak kavgaları yaşanabiliyor. Bu kavgaların büyük bir bölümü küçük holigan gruplar tarafından ve alkolün etkisi ile yaşanıyor. Ülkemizde de dört büyükler arasında oynanan maçlarda çok fazla sokak olayı yaşanıyordu. Sonrasında polis ekiplerinin eşliği ile birlikte deplasman takımının taraftarları stada götürüldü ve içeriye alındı. Bu sayede dışarda olan olaylar son buldu. Ancak saha içine atılan yabancı maddelerin büyük oranda önüne geçilemedi. Şimdilerde ise dört büyükler kendi taraftarlarını deplasman tribününe götüremiyor. Dört büyüklerin maçı Joybet tv ile canlı olarak karşınızda.

Kulüplerden yapılan açıklamada bu uygulamanın son bulması isteniyor. Ancak son bulması için atılan adımlar sonucunda aynı olayların tekrar yaşandığından dolayı bu sefer ilgili kurumlar geri adım atmıyor. Spor kamuoyuna göre, yakın bir gelecekte dört büyüklerin bu uygulaması aynı şekilde kullanılmaya devam edecek gözüküyor. Dört büyükler ise deplasman maçlarında kendi taraftarlarının sesini duyamadıkları için derbiye tam anlamı ile konsantre olamıyorlar.

TFF ve Polis Ekipleri Konuyu Yakından Takip Ediyor

Yaşanan olumsuz saha olaylarının raporlanması ve yapan kişilerin ceza alması yeni çıkan spor kanunu ile birlikte gerçekleştiriliyor. TFF ve polis ekipleri konuyu yakından takip ediyor. İlgili kişilerin hem spor müsabakalarında istenmeyen olaylara neden olmaktan hem de yaralamaya teşebbüsten işlem görmesi bekleniyor. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor arasında da benzer çok sayıda olay yaşandı. Bu olayların önünü alamayan TFF, son çare olarak deplasman taraftarın girişini yasaklamakta buldu.

TFF, sahalarda yaşanan bu tarz olayların önüne geçmek için hem spor kamuoyundan hem de kulüplerden yardım bekliyor. Taraftarların çok daha sakin bir şekilde maç izlemesi ve kimseye zarar vermemesi için daha fazla kamu spotu ve kamuyu bilgilendiren çalışma yapılması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir