Neden Yerden Isıtma Sistemlerini Tercih Etmemelisiniz?

Genel Kültür

Isıtma sistemleri arasında önemli bir yer tutan yerden ısıtma sistemleri kendi içerisinde birçok avantaja sahip olmakla birlikte çok ciddi dezavantajlara da sahiptir. İlk önce başka yerlerde okuyup aklınızın çelinmemesi için birkaç avantajından bahsedeyim.

Yerden ısıtma sistemlerinin avantajları

Yerden ısıtma sistemlerinin en büyük avantajı ısıtma donanımının tamamının yer döşemelerinin altına gizleniyor olmasıdır. Isıtma donanımları yer döşemesinin altında olunca tabandan tavana doğru bir ısınma yolu oluşur bu da diğer ısıtma sistemlerine oranla neredeyse yarı yarıya bir enerji tasarrufu sağlar ve tabii ki bu tasarruf da ister istemez enerji faturalarınıza yansır. Bununla birlikte yerden ısıtma sistemlerinin bir diğer önemli avantajı ise sağladığı estetik görünümdür. Yerden ısıtma sistemlerinde kalorifer petekleri de dahil olmak üzere her ısıtma elemanı döşemelerin ardına gizlenebildiği için yerde ısıtma sistemi olan bir evde ne peteklerle uğraşmak zorunda kalırsınız ne de ısı sağlayan boruların estetikten uzak görünümünü kapatmakla uğraşırsınız. Sistem gereği yerden ısıtma olan evlerde bu ısıtma elemanlarının tamamı halihazırda gizlidir.

Böyle güzel artıları varken neden yerden ısıtma sistemlerini tercih etmeyelim dediğinizi duyar gibiyiz. Haklısınız hem estetik hem de tasarruf bakımından güzel sonuçları olmakla birlikte yerden ısıtma sistemlerini tam da bu yüzden yani tüm ısıtma elemanları döşemelerin altına gizlendiği için tercih etmemelisiniz. Çünkü her ısıtma sisteminde olduğu gibi yerden ısıtma sistemleri de zaman zaman arızalanmakta ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Düşünün petekleriniz arızalandığında tamamen dışarıda olan petekleri temizlemek ve bakımlarını yapmak bile ne kadar zahmetli ve ortamı kirleticidir. Bir de yer döşemesinin altında olan yerden ısıtma sistemini düşünün! Olası tüm büyük arızalarda yer döşemenizi kaldırmanız gerekecektir. Yani basit bir ısıtma probleminde evde bir anda küçük bir inşaat alanı bulabilirsiniz. Bununla birlikte söz konusu arızalarda sadece ısıtma sistemini değil aynı zamanda sisteme ulaşmak için sökülen yer döşemesine de müdahale etmeniz gerekir ki bu da ekstra bakım ve ekstra masraf demektir. Bu nedenle yerden ısıtma sistemlerini satın almayı düşünürken tüm artılarını ve eksilerini çok iyi şekilde planlamalısınız.

Bir cevap yazın