Saç telinden bin kat daha ince nano-hologram üretildi

Saç telinden bin kat daha ince nano-hologram üretildi

Teknoloji
Serhat Tokgöz

Nano-hologram teknolojisi, 3 Boyutlu teknolojinin gündelik hayattaki elektronik cihazlarla bütünleşmesi için zemin hazırlıyor.

Bilim insanları, yapılması kolay olan, 3 Boyutlu gözlük kullanılmadan görülebilen ve insanın saçından 1000 kat daha incelikte olan nano-hologram teknolojisini tasarladı.

Avustralyalı-Çinli bir araştırma ekibi, dünyanın en ince hologram teknolojisini oluşturdu ve akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi günlük hayattaki elektronik cihazlarla 3 Boyutlu hologram teknolojisini birleştirmenin yolunu araladılar.

Etkileşimli 3 Boyutlu Hologram teknolojisi, Star Wars’dan Avatar’a birçok bilim-kurgu filminin temel taşıdır: Ancak bunları gerçeğe dönüştürmeye çalışan bilim insanları için hedef, modern elektronikle çalışacak yeterince ince olan hologramları geliştirmektir.

RMIT Üniversitesi’nden hatırı sayılır bir kişi olan Profesör Min Gu önderliğindeki cesur bir ekip, yapılması kolay olan, 3 Boyutlu gözlük kullanılmadan görülebilen ve insan tüyünden bin kat daha ince olan nano-hologram teknolojisini tasarladılar.

“Geleneksel bilgisayar tabanlı hologramlar, elektronik cihazlar için aşırı büyüktür fakat bizim aşırı ince hologram teknolojimiz bu sınırların önüne geçmiştir” diyen Gu, sözlerine şu şekilde devam etmektedir: “Ayrıca nano-hologram teknolojimiz, büyük ölçekli kullanımlar ve seri üretim için tasarımlarımızı uygun hale getiren basit ve hızlı bir doğrudan lazer yazı sistemi kullanılarak üretilmektedir.”

Günlük elektronik cihazlara üç boyutlu hologramı entegre etmek pek de manidar olmayan ekran boyutuna sebebiyet verebilirdi. 3 Boyutlu hologram, telefon veya kol saatinde tam olarak uymayan birçok veriyi gösterebilir.

“Tıbbi tanıdan; eğitime, veri saklamaya, savunmaya ve siber güvenliğe kadar birçok yere parmağını bulayan 3 Boyutlu hologram teknolojisinin bir dizi endüstriyi alt üst edeceği düşünülmektedir. Ve bu araştırma, bu devrime bir adım daha yaklaştırmaktadır.”

Geleneksel hologramlar, ışığın şeklini üç boyutlu derinlik yanılsamasını verecek şekilde ayarlarlar. Fakat yeterli faz kaymalarını oluşturmak için, bu hologramların optik dalga boylarının kalınlığında olması gereklidir.

RMIT Araştırma Ekibi, Pekin Teknoloji Enstitüsü (BIT) ile birlikte çalışarak, bu kalınlık limitini topolojik yalıtkan malzemesine dayanan 25 nanometre hologramla kırdı. Bu özgün kuantum malzemesi, yüzey tabakasında düşük kırılma indeksini barındırır ancak hacimde aşırı yüksek kırılma indeksine sahiptir.

Topolojik yalıtkan ince zar, holografik görüntüleme için faz kaymasını yükseltebilen gerçek bir optik rezonans boşluğu gibi davranır.

BIT’den Gaolei Xue’yle birlikte çalışmayı kaleme alan Dr. Zengyi Yue ifadelerini şu şekilde dile getirmektedir: “Bu araştırma için bir sonraki adım, 3 Boyutlu görüntü destekli bir LCD ekran üzerine yerleştirilebilen dayanıklı ince film tabakası geliştirmek olacaktır.

“Bu, nano-hologram teknolojisinin piksel boyutunu en az 10 kat daha küçültmek demektir.”

“Şüphesiz ki, çeşitli yüzeylerde kullanılabilen esnek ve elastik ince filmleri oluşturmayı amaçlıyoruz, bu sayede holografik uygulamaların da ufkunu genişletiyoruz.”

Kaynak: yayinyapan.com

Bir cevap yazın