SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'na KKTC çağrısı

SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’na KKTC çağrısı

Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 14. Liderler Zirvesi”ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı bağlantıyla katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE

Bu küresel felakete karşı mücadeleyi ancak güçlü dayanışma, bölgesel ve uluslararası iş birliği ile kazanabiliriz. Alınan zaruri kısıtlayıcı tedbirlerin, şeffaf, orantılı ve geçici niteliği, şüphesiz ortak ticaretimiz açısından isabetlidir.

17 yıldır uygulamaya konamayan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret Anlaşması’nın vakit kaybedilmeden yürürlüğe girmesi faydalı olacaktır. Çin’in Kuşak ve Yol Girişimini önemli bulduğumuzu, ‘kazan kazan’ temelinde bu girişimi desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. 2025 Vizyon Belgesi’nde öngörülen projelerin finansmanında kullanılmak üzere Vizyon Fonu’nun kurulmasını destekliyoruz.  

Bundan sonra önceliğimiz Karabağ’da güvenlik ve istikrarın tesisine yardımcı olmak, 30 yıllık işgalin tahribatını birlikte gidermektir. İran’a uygulanan tek taraflı yaptırımların son bulması, bölgemizin ekonomik refah ve istikrarına katkı sağlayacaktır. Tüm üyelerimizi KKTC ile ilişkileri her alanda geliştirerek, maruz kaldığı haksızlıkların üstesinden gelmesine yardımcı olmaya davet ediyorum.

Kaynak: seoyayin.com

Bir cevap yazın