Tenis Maçı Kuralları İle İlgili Detaylı Bilgiler

Spor

Pek çok kişi tarafından sevilen tenis gerçek bir kurallar oyunu olarak bilinmektedir. Sadece 2 ve 4 oyuncu ile oynanan maçları pek çok kişi tarafından zevkle izlenmektedir. Nicelik anlamında az kişi ile oynanması oyunu daha yoğun kılmaktadır. Bu noktada temel kuralların daha da yoğunlaştığı da göze çarpan önemli bir detaydır. Teniste temel anlamda birtakım kurallardan bahsetmek mümkündür. Temel tenis kuralları şeklinde başlıklandırabileceğimiz bu detaylar seyircinin oyunu daha iyi anlamasını sağlar. Diğer taraftan bu alanla ilgili ilgisini eyleme dökmek isteyen kimseler tarafından tenis maçı kuralları hakkında bilgi sahibi olmak önemli bir ihtiyaçtır.

Tenis maçı kuralları içerisinde temel anlamda iki farklı başlangıç atışı yer alır. Bu atışlar servis atan ve servisi karşılayan olmak üzere ifade edilebilir. Servis atan kimse orta çizginin sağına doğru geçerek başlar. Buna karşılık rakip taraftaki oyuncu servisi karşılayan olarak atışın çaprazında durup topu karşılamaya çalışmaktadır. Burada servis atan kişinin temel amacı topu fileye değdirmeden rakip alana gönderebilmektir. Topun fileye değmesi durumunda ise bir atış hakkı daha vardır. Tenis maçları 3 veya 5 saatten oluşmaktadır. Bu anlamda maçın kazanılması için set miktarına göre kazanılması gereken set sayısı belirlenmektedir. Bu açıdan 5 setlik oyunda 3, 3 setlik oyunda ise 2 setin alınması galibiyet getirir. Maç içerisinde çifte hata yapılması durumunda puan karşı tarafa geçmektedir. Çifte hata servis atışını yapamama ve topu fileye değdirme hatalarının iki kez tekrarlanması ile gerçekleşir.

Tenis maçı kuralları dahilinde bir set ortalama 6 sayı içermektedir ve oyuncunun set alabilmesi için bu 6 sayıyı tamamlamasının yanı sıra rakip oyuncu ile arasında da 2 fark oluşturmalıdır. Bu noktada berabere bir sonuç ortaya çıkarsa oyuna arada 2 fark kalana kadar devam edilmektedir. Oyunu başlatan servis atışları oyuncular ile değişir. Temel tenis kuralları içerisinde puanlama sistemi 15-30-40 şeklinde ilerlemektedir. Eğer iki oyuncu berabere olursa; 5. sayıyı alan üstünlük sağlar. 6. sayıyı kazanması ile de seti tamamlar. Burada önemli olan en önemli nokta rakibi ile arasında 2 fark olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir