Teniste Oyuncu Tipleri Nelerdir

Spor

Tenis dünyada fazlası ile sevilen bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda ülkemizde de bu durumla alakalı önemli yansımalar görülmektedir. Türkiye’de tenisin gündeme gelmesi kronolojik anlamda biraz geç olsa da sağlam bir biçimde adımlar atıldığı düşünülmektedir. Özellikle kulüplerin çalışmaları bu anlamda takdir edilecek kadar iyidir. Bu açıdan düşünüldüğünde tenisi ilgili yapılan çalışmaların fazlası ile ciddiye alındığı da görülmektedir. Tenis alanı hakkında o literatürde konu ile alakalı oldukça önemli bilgi olduğunu ifade edebiliriz. Bu anlamda zikredilebilecek en önemli konular arasında tenis oyuncu stilleri yer almaktadır. Bu sayede farklı oyuncu tipleri ile farklı oyunları şekillendiğini görmekteyiz. Her türlü tenis malzemesi ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Tenis oyuncu tipleri aynı zamanda oyun stratejilerinde de etkili olmaktadır. Bu anlamda oyuncu tiplerini farklı açılardan sınıflandırmak mümkündür. Ancak en genel şekliyle mevzu olan konuyu 4 farklı maddede incelemek daha doğru olacaktır.

  • Tenis oyuncu tiplerinin ilki pusher olarak tabir edilen oyunculardır. Bu oyuncular adeta bir duvar gibi atılan tüm topları karşılayan oyunculardır. Genel itibarıyla puan vuruşu yapmak yerine savunmayı tercih etmektedirler. Diğer taraftan topu yönlendirme konusunda oldukça iyidirler. Bu açıdan değerlendirildiğinde özellikle psikolojik anlamda rakip oyuncuyu yıpratacak birisiyle olduğunu görmekteyiz. Bunun en önemli sebebi bir türlü puan yakalayamadan sürekli olarak top karşılama durumuna düşmektir.
  • Diğer bir oyuncu tipi ise top spin oynamayı tercih edilen oyunculardır. Bu oyuncular sürekli olarak topa yüksekten vurmaktadır. Özellikle bayanlarda ciddi derecede tercih edildiği görülmektedir. Bu oyuncular oldukça yetenekli oyuncuları olarak değerlendirilmektedirler. Genel itibariyle hızlı ve güçlü vuruş yaptıkları söylenemez ancak top her daim yüksekten gelmektedir.
  • 3. oyuncu tipi güçlü arka çizgi oyuncusudur. Bu oyuncular genel itibarıyla arka çizgi yakın noktalardan puan vuruşu yakalamaya çalışmaktadır. Genel özellikleri ile fazla yakın duymamalarıdır. Fazlasıyla tercih edilen bir oyun olmakla birlikte oyuncu stilini de teşkil eder.
  • 4 oyuncu tipi servis ya da böyle oyuncusu denen oyunculardır. Bu oyuncular genel itibariyle zoru tercih eden oyunculardır. Diğer yandan sadece erkekler tarafından tercih edildiği yorumu yapılabilir. Bu oyuncular ilk servis atışının ardından ikinci serviste puan kazanmak niyetiyle hareket eder. O sebeple oldukça yıpratıcı bir oyun olduğunu değerlendirebiliriz.

Bir cevap yazın