Transparan Cephelerin Oluşum Yapısı

Ekonomi

Kaplama işlemi, binaların veya mekânların dış yüzeylerinin tamamen koruyucu malzemelerle kaplanması işlemine denir. Transparan cephe kaplama çeşidi de bu bahsedilen kaplama işleminin bir çeşididir. Transparan cephe kaplamaları günümüzde en sık kullanım alanına sahip olan bir kaplama çeşididir. Diğer kaplama çeşitlerinden tamamen farklı bir oluşuma sahip olan transparan cephe kaplama çeşidi hemen hemen her alanda görmek mümkündür.

 Transparan Cephe Kaplamalarının Oluşum Yapısı

 Transparan cephe kaplamaları diğer kaplama çeşitlerinden farklı bir yapıya sahiptir. Bu farklılığın temel nedeni tamamen şeffaf yapıdaki camlardan üretilmiş olmasıdır. Bu camlar renksiz ve boyasızdır. Bunun sebebi iç mekânın dışarıdaki alana daha rahat görünebilmesini sağlamaktır. Transparan cephe kaplamalarının en önemli amacı estetik açısından iyi bir izlenimin vermektir.

 İç mekân ile dış mekân arasındaki görünürlük düzeyinin eşitlenmesi amacı ile şeffaf nitelikteki camlar kullanılır. Bu kaplama çeşidinde çerçevesiz bir camlama tekniği kullanılır. Bununla birlikte transparan cephe kaplamasında camlar, paslanmayan yapılardaki çelik kolonlar vasıtası ile desteklenir. Kolonların paslanmaz bir nitelikte olması oldukça önemlidir. Camların arasındaki derz boşlukları transparan cephe kaplamalarında UV dirençli silikonların yardımı ile doldurulur.

 Transparan Cephe Kaplamalarının Önemli Nitelikleri

 Transparan cephe kaplamalarının pek çok niteliği bulunmaktadır. En önemli niteliği şeffaf yapıdaki camların suya ve darbelere karşı dayanıklı bir yapıda olmasıdır. Bundan dolayı transparan cephe kaplamalarına zarar verebilecek herhangi bir etkene karşı mekanı iyi bir şekilde korur. Özellikle yağmur ve dolu gibi mekânın dış cephesine zarar verebilecek maddelere karşı mekânın daha dirençli kalmasına yardımcı olur. Bu cephe kaplama çeşidi dayanıklı olan camlardan yapıldığı için uygulanan mekânın daha uzun ömürlü bir yapıya sahip olmasını sağlar.

 Transparan Cephe Kaplamalarının Kullanıldığı Mekânlar

 Her çeşit mekan üzerinde kullanabilen bir yapıya sahip olan transparan cephe kaplamaları genel olarak bakıldığında estetik amaçların daha ön planda olduğu alanlarda tercih edilir. Mağaza vitrinlerinde transparan cephe kaplamalarını görmek mümkündür. Mağazalarda iç mekânın müşterilere daha iyi bir şekilde görünebilmesi amacı ile şeffaf ve renksiz camlar kullanılır. İç mekanın önem kazandığı projelerde, tasarımlarda çoğunlukla transparan cephe kaplama çeşidi kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir